19 Ekim 2015 Pazartesi

Koltuk kılıfları...


İnstagramdan, mailden ve blogdan bana en çok sorulan soruların başında koltuk örtüleri geliyordu... 
Bu yayını yapmak kaçınılmaz oldu yani, aslında instagramda bununla ilgili uzunca bir post yayınlamıştım ama gerilerde kalınca blogda da durması iyi olur diye düşündüm.

Koltuklarımızı evlenirken almıştık, Ankara Sitelerden 10 yıl önce mobilya kısmı venge kumaşı ise krem renk ketendi. Yıllarca çok severek kullandık ama işte iki çocuk ve sürekli salonda yaşamamız nedeniyle baya bir yıprandılar yeni bir koltuk almaya karar verdik ama ben formlarını çok seviyordum hem rahatlar, hem görünüşleri gayet düzgün koltukların, böylelikle kılıf diktirmeye karar verdim, zaten yıllardır yaptıkları işleri bildiğim için Ankara Kızılay İzmir Caddesi Moda Çarşıda bulunan Karacan Tekstil'e (telefonları 312 419 59 23) ama bu bilgi yalnızca Ankara'da olanların işine yarayacaktır, çünkü şehir dışına iş yapmıyorlar, kılıfları dikmeden önce sizin beğendiğiniz kumaşı alıp evde her bir koltuğun üzerinde prova yaparak kesiyorlar. Bu iş neredeyse yarım gün sürüyor -hep diyorum gelinlik provam daha kısa sürmüştü- çok özenli ve işinde çok iyi bir ustaları var. 


Maliyeti ise -ben yaptıralı 3 yıl oldu- 1.300 TL gibi bir rakama yaptırmıştım, yakın zamanda kız kardeşim diktirdi 1.800 TL ye ama tabi ki bunda koltuğun formu minder sayısı filan etken yani her koltuğu aynı fiyata dikmeye biliyorlar. 

Ben minderlerdeki eski kılıfları attım direk süngere geçiriyorum, kılıfların tamamı çıkarılıp yıkanıyor fermuarlı, aslında ütü istemiyor kumaş ama ben ütülüyorum yine de düzgün dursun diye. Birde hep sorulan beyaz koltukları kullanmak zor değil mi? değil çünkü bence beyazda oluşan lekelere direk leke sökücü döküp yıkanabiliyor ama koyu renk yada desenli tercih etseydim rahatlıkla lekelere bu işlemi yapamaya bilirdim. Umarım işinize yarar bir post olmuştur. 


Sevgiyle kalın...

4 yorum:

 1. Merhaba, bizim koltuklar da buna benzer ama sungerler de biraz deforme oldu. Onlari yenilemek için onerebileceginiz bir yer var mi? Teşekkürler

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba, koltuk döşemesi yenileyen yerler var onlarla görüşebilirsiniz.

   Sil
 2. Merhaba gülce hanım... kumaş çeşidi nedir? Keten mi? Kanvas mı? En önemlisi yıkanınca çekme oldu mu? Kumaşın esnemesi gerekiyor mu? Sizin koltuklarınız 3+3+1sanırım. Yaklaşık kaç m kumaş kullanıldı?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba kumaş döşemelik denen cins keten yada kanvas değil daha yumuşak dokuda bir kumaş, zaten önce kumaşı beğendim onlar yıkayıp ütüleyip ondan sonra diktiler çekme ihtimaline karşı, koltuklarımız 3+2+2 adet tekli ama kaç metre kumaş gitti inanın bilmiyorum.

   Sil